DARKWEB – DEEPWEB Nedir içerisinde neler var ?

İNTERNETİN BAŞKA BİR YÜZÜ OLAN DEEPWEB – DARKWEB İÇERİSİNDE NELER VAR BİRLİKDE BAKALIM!

Fotoğrafda’da göründüğü gibi buzdağının görünmeyen kısmı görünen kısmına kıyasla çok daha fazla!

Ucu bucağı olmayan Deep Web nedir? Deep Web’in içinde (Dark Web) neler var? Deep Web neden tehlikeli? Deep Web’e nasıl girilir?

İnternetin Bir Başka Yüzü; Dark Web'e Giriş

İlgilisi ve meraklısı gün geçtikçe artan ve internetin en popüler konulardan biri olan deep web / dark web nedir, nasıl erişim sağlanır, kimler buralarda yer alır, nelere ulaşabilirim gibi sorularla gündem oluşturmaya devam ediyor.

Deep Web ya da Darknet ile ilgili birkaç haberden bahsederek görünürde nasıl bir etki bıraktığına göz atabiliriz. Milyar dolarlık uyuşturucu ve yasal olmayan diğer alışverişlerin yapıldığı belirtilen Road Silk, Dark Web te yer alan bir siteydi. Kurucusu olan Ross Ulbricht 2013 yılında yakalandı ve site kapatıldı. Ulbricht 7 ayrı suçtan yargılandı ve 2015 yılında müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bir diğer örnek, WikiLeaks belgeleridir. Deep Web’ten elde edildiği iddia edilen bu belgelerin bir kısmının yayınlanması dünyanın ayağa kalkmasına yetti.

İçeriğinde yer alan bilgiler başta Amerika olmak üzere devletlerin, bazı özel kuruluşların gizli bilgilerini içeriyordu. Belgelerin yayınlandığı sitesinin kurucusu / editörü olan Julian Assange’nin başı derde girdi. Resmi süreçte WikiLeaks’in kaynağının Bradley Manning olduğu ve Assange ye verdiği söyleniyor. Bradley Manning’i Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) ihbar eden 37 yaşındaki Amerikalı hacker Adrian Lamo geçen yıl evinde ölü bulundu. Julian Assange ise ABD ye iade edilmemek için Londra’da Ekvador Büyükelçilik Binası’nda kalıyordu. Kısa bir süre önce Ekvator devleti Assange’ı İngiliz polisine teslim etti. Şu an farklı bir suçtan tutuklanmış durumdadır. Bazı eşyaları ise ABD’li yetkililere verilerek incelemeler başlatılmış durumda. Elbette ki ABD’ye iadesi söz konusu olarak görülüyor. Diğer bir örnek ise Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan (NSA) bilgi ve belge sızdırmakla suçlanan Edward Snowden! Gizli bilgileri NSA’dan çalarak haber sitelerine TOR aracılığıyla verdiği biliyoruz. Bunu da inkar etmiyor. Snowden ise Rusya’nın himayesi altında Rusya’da özel bir mülkte yaşıyor.

İnternetin Ortaya Çıkışı

İnternetin ortaya çıkışı 1962 yılında Massachusetts Institute of Tecnology’de (MIT) Linklider tarafından tartışmaya açılan “Galaktik Ağ” kavramına kadar gider. Amerika’nın “Savunma İleri Düzey Araştırma Projeleri Kurumu”nda (DARPA) gerçekleştirilen ARPANET projesi ile internet 1969 yılında ilk şeklini almıştır. Dört merkezi üniversitenin ana bilgisayarlarının birbirine bağlanması ile başlayan projeye, daha sonra diğer ana bilgisayarlar dahil olmuş ve ARPANET büyümeye başlamıştır.

Darknet kavramı ilk olarak 1970 yılında ARPANET projesinde kullanıldı. ARPANET’te ayrıcalıklı olan ipler, darknet ile tespit ediliyor. Böylece bu ağda görünmeden veri alabiliyor ve pinglere ise cevap vermiyordu.

Bu sırada NLP, Merit Ağı, UUCP gibi ARPANET muadili farklı ağlarda kendi içinde belirli büyüklüğe ulaşmıştı. ARPANET ile beraber bugünkü internetin oluşumunda rol almışlardır. TCP/IP protokolü kullanılarak farklı ağların birbirleri ile haberleşmesi sağlanmış ve ortak  bir ağda birbiri ile haberleşebilen binlerce, ilerleyen zamanlarda ise milyonlarca bilgisayar ve bilgisayar sistemleri oluşmuştur. Protokoller bir ağda bilgisayarların veya bilgisayar sistemlerinin haberleşmesini sağlayan kurallar bütünüdür. Haberleşmede protokole uyulmadığı takdirde veri elde edilse bile anlamlandırılamayan yığınlar olmaktan öteye gidemeyecektir.

Deep Web, son zamanlarda daha da fazla kulağımıza çalınıyor. Çünkü korkutucu ve gizli olan şeyler çekicidir. Deep web nedir youtube üzerinde en çok aranan sorulardan biri ve burada karşınıza çıkan deep web videoları da gerilim müzikleri ile birlikte oldukça çekici bir hal almakta. Peki, deep web nedir? İşte en önemli soru bu. Bu sorunun cevabını merak eden de çok fazla. Basit bir tanım ile deep web, yani derin internet, bizim kullandığımız yüzeysel internetin daha alt boyutlarıdır. Her internet kullanıcısının erişemediği sitelere ve bilgilere burada ulaşmak mümkündür. Adeta kuralların, kanunların ya da yasakların olmadığı sınırsız bir alan demek mümkün… Tabi hal böyle olunca, suç anlamında aklınıza en uçuk neler geliyorsa, hepsinin döndüğü bir boyuttur burası. Öyle ki, kulağa biraz korkutucu gelse de, kaçılan insanların satıldığı pazarlar, her türlü uyuşturucu ve öldürücü maddenin satıldığı alanlar, kiralık katillerin cirit attığı bir dünya… Belki de çok daha fazlası…

Deep web nasıl girilir konusuna gelmeden önce, bu kavramın hayalinizde canlanması için bir örnek verelim. Bugün bizim bildiğimiz internet sınırları, tüm internet dünyasının sadece %4’lük bir kısmıdır. Kalanı ise deep web olarak ifade edilen boyutlardır. Tek bir boyut değil, boyutlar söz konusudur. Yani katman katman daha derine inmek mümkündür. Belli bir noktadan sonrası için özel cihazlar gerekir ve çok az insan bu boyuta erişebilir. Derin internet kavramı için buzdağının görünmeyen yüzü tanımını yapmak çok doğru olacaktır.

Birlikde girelim bakalım neler varmış Darkweb’in içerisinde.

One thought on “DARKWEB – DEEPWEB Nedir içerisinde neler var ?

Yorumlar kapatıldı.