TeknoATMACA – Haberler


WhatsApp’tan geri adım! WhatsApp’tan şaşırtan paylaşım, herkese gönderdi

Son günlerde gündemden düşmeyen sohbet programı WhatsApp bugün tüm kullanıcılarına bir hikaye göndererek güvenlik konusunda teminat verdi.

16 Ocak sabahı WhatsApp’da durumlar kısmında yeni durum paylaşıldığı görüldü.Durumlar şu şekilde;

Akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir anlık haberleşme programı WhatsApp gizlilik sözleşmesi kararıyla rekor kullanıcı kaybetmişti. Sohbet programı WhatsApp bugün tüm kullanıcıları için hikaye paylaştı.

Ağır şartları nedeniyle gizlilik ihlali olacağını düşünen kullanıcılarının rakip Telegram, Signal, Bip gibi sohbet programlara yönlenmesinin ardından gizlilik sözleşmesi konusunda 3 ay erteleme kararı alan WhatsApp, bugün de tüm kullanıcılarına bu hikayeyi gönderdi.

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesinin ardından kullanıcıların alternatif uygulamalara yönelmesi, Türkiye’deki kullanıcıları nasıl etkiledi? Son 10 günde WhatsApp, Telegram ve BiP’in Türkiye’deki anlık kullanıcı sayıları nasıl değişti? İşte gelen ilk rakamlar…

Hatırlanacağı üzere Facebook bünyesindeki WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi’ndeki değişiklikleri 4 Ocak 2021 tarihinde kullanıcılarına duyurmaya başlamıştı.

WhatsApp’ın önce 8 Şubat 2021 tarihine kadar kabul edilmesi şartını koyduğu, ardından, “Kafaları karıştırdık” diyerek, 15 Mayıs’ta kademeli olarak uygulamaya geçeceğini duyurduğu tartışmalı sözleşmenin ortaya çıktığı 4 Ocak’tan bir gün önce, 3 Ocak 2021’de WhatsApp’ın Türkiye’deki gerçek kullanıcı sayısı 42.3 milyon idi. Bu kullanıcı sayısındaki 10 Ocak Pazar gününe kadar ciddi bir değişim gözlenmedi.

SİLDİLER SİLDİLER… 40 MİLYONUN ALTINA İNMEDİ…

Geçen pazar günü ile birlikte artan tepkilerle WhatsApp’ın Türkiye’deki gerçek kullanıcı sayısı 13 Ocak 2021 tarihi itibariyle 40.3 milyona ancak geriledi. Diğer bir ifadeyle #WhatsAppsiliyoruz ve #WhatsAppsilmiyoruz tartışmarıyla geçen bu 10 günlük süreçte WhatsApp’ın Türkiye’deki gerçek kullanıcı sayısındaki azalma 2 milyonla sınırlı kaldı.

TELEGRAM 14 MİLYONU GEÇTİ

WhatsApp’a alternatif olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kamu kuruluşları başta olmak üzere şirketler ve bireysel kullanıcıların “kavimler göçüne” benzetilen alternatif mesajlaşma platformlarına yönelmesi, hiç şüphesiz ki Telegram ve Turkcell‘in BiP’ine yaradı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı whhhhh.jpeg

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi öncesi, 3 Ocak’ta, Türkiye’de 4.7 milyon gerçek kullanıcısı olan Telegram, özellikle 10 Ocak’tan itibaren hızla yeni kullanıcıları ağına çekti. 13 Ocak 2021 itibariyle Telegram’ın Türkiye’deki gerçek kullanıcı sayısı da 14.1 milyona fırladı. Böylece 10 günlük süreçte Telegram Türkiye’deki kullanıcı sayısını 9.4 milyon artırmış oldu.